Paszporty i Mikroczipy

pies-podroz

 

Jeśli planujesz podróż za granicę wraz ze swoim zwierzakiem – to pomimo, że do większości krajów w Europie paszportu człowiek nie potrzebuje, to jednak Twój zwierz będzie musiał się wylegitymować odpowiednim dokumentem potwierdzającym jego identyfikator (czyli czip) oraz to, że jest wolny od chorób…

 

Pierwszym krokiem wydania paszportu dla zwierzaka jest nadanie mu numeru identyfikacyjnego- czipu. Czip to mikroprocesor wczepiany w szyję. Czip implementowany jest jednorazowo. Dzięki czipowi nie tylko będzie można wyjechać za granicę ze zwierzakiem, ale także w razie gdy się zgubi – łatwo będzie namierzyć właściciela po danych kontaktowych wpisanych do bazy. Iniekcja implantu jest bezbolesna, nie wywołuje reakcji alergicznych oraz jest całkowicie bezpieczna. Zabieg wykonuje uprawniony do tego lekarz weterynarii.

 

Drugim krokiem jest zaszczepienie zwierzaka przeciwko wściekliźnie. Warto wziąć pod uwagę, że data zaszczepienia nie może być wcześniejsza niż data wczepienia czipu, w przeciwnym razie w momencie wyrabiania paszportu nie będzie możliwości wpisania do niego tego szczepienia. Czyli najpierw czip, szczepienie później.

 

Trzecim krokiem jest wypisanie paszportu przez lekarza weterynarii i podanie informacji takich jak imię, nazwisko oraz adres zamieszkania właściciela, opis zwierzaka, informacja o chipie (numer, data wszczepienia), informacje o szczepieniach przeciw wściekliźnie, informacje o odrobaczaniu i profilaktyce przeciw kleszczom.

 

Ważne:

  • Paszport ważny jest do momentu kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.
  • Jeśli chcesz podróżować do państw nienależących do UE, np. Rosja, Ukraina, Białoruś, Turcja, niezbędne jest dołączenie do paszportu dodatkowego potwierdzenia wystawionego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
  • Niektóre państwa wymagają dodatkowych, szczegółowych badań krwi.

 

Szczegółowe wymogi dotyczące przemieszczania zwierząt po terytorium UE dostępne są tutaj.

 

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej, aby wyrobić paszport lub zaczpiować swojego ulubieńca! Tel: (22) 715-65-97